آزمایش و نکات لازم برای بالا بردن امنیت گوشی

نویسنده:

آزمایش و نکات لازم برای بالا بردن امنیت گوشی

 

 

آیا می خواهید بدانید که روی سیستم شما آیا بد افزار یا به اصطلاح عامیانه گوشی تان ویروسی شده است ؟

چگونه می توان فعالیت اینگونه بد افزارها رو گوشی های اندروید غیر فعال کرد ؟

ما این عملیات غیر فعال سازی بدافزارها را روی گوشی شما را با نشان دادن چندین مرحله یا گام به شما آموزش می دهیم :

مرحله اول : در این مرحله می خواهیم یک حالت گوشی را فعال کنیم بنام safe mode که با فعال کردن این حالت از گوشی یا تبلت یک ممانعت برای اجرای برنامه هایی گوشی ایجاد می شود که توسط شخص سومی طراحی شده است و این احتمال می رود که این برنامه دارای بدافزار است .

اما چگونه به این حالت از گوشی دسترسی پیدا کنیم ؟

در بسیاری از دستگاهها و سیستم های اندرویدی با فشار دادن گوشی خاموش روشن دکمه ی خاموش همراه چند دکمه پیش فرض ظاهر می شود که برای چند ثانیه اگر دکمه خاموس را نگه دارید گزینه safe mode ظاهر می شود که با زدن دکمه ظاهر شده با عنوان safe mode تغییر حالت اتفاق می افتد و گوشی یا تبلت دوباره راه اندازی می شود و بعد از روشن شدن گوشی یا تبلت این حالت تغییر حالت می دهد .

در بسياري از دستگاه‌ها شما مي‌توانيد با فشردن كليد روشن و خاموش به گزينه‌هاي Power دسترسي داشته باشيد.

اگر اين راهكار براي دستگاه شما كارساز واقع نشد و جوابی دریافت نکردید می توانید این روش را بکار ببرید :

با جستجوي مدل دستگاه خود در سايت سازنده آن، دستورالعمل حالت Safe mode را پیداکرده و مراحل آن را انجام دهيد. (در برخي از گوشي‌ها با نگاه‌داشتن Power off گزينه Safe mode ظاهر نمي‌شود، كافي است گوشي خود را خاموش کرده و به هنگام روشن شدن دكمه Power و Volume Down را هم‌زمان فشار دهيد.)

بعد از فعال کردن این حالت در پایین قسمت سمت چپ صفحه نمایش عبارت Safe mode ظاهر می شود و این نوشته بیانگر این است که سیستم در این وضعیت است .

مرحله دوم : حال وارد منوی منوي Settings شده و در بین گزینه ها گزينه Apps را انتخاب کنید و مطمئن شويد كه تب Downloaded را مشاهده مي‌كنيد.

اگر برنامه ای به شخصه خود روی گوشی شما نصب شده آن را پیدا کنید و حذفش کنید حال ممکن است این برنامه ای که خود اقدام به نصب روی گوشی شما کرده است ویروس باشد ، آن را بیابید و مرحله بعد را اجرا کنید :

مرحله سوم‌ :

روی برنامه بدافزار ضربه بزنید تا صفحه اطلاعات برنامه كاربردي باز شود، سپس گزينه Uninstall را انتخاب كنيد. در بيشتر موارد اين تنها كاري است كه مي‌توان براي حذف ويروس انجام داد، اما در بعضي موارد ممكن است شما دكمه Uninstall را غيرفعال ببينيد و توانايي انجام فرايند بالا را نداشته باشيد. علت اين مهم به دليل قرارگيري ويروس در حالت administrator دستگاه است.

مرحله چهارم :

از منوي Apps خارج شويد و وارد Settings و سپس Security و درنهایت Device Administrators شويد. در اينجا شما مي‌توانيد برنامه‌هاي كاربردي كه در حالت administrator قرار دارند را مشاهده كنيد. فرآيند بسيار ساده است، كافي است تيك برنامه‌اي كه مي‌خواهيد حذف كنيد را برداريد. حال به گام سوم بازگرديد و برنامه موردنظر را Uninstall کنید.

مرحله پنجم :

پس از حذف ويروس از گوشي يا تبلت اندرويدي، تنها كاري كه بايد انجام دهيد راه‌اندازي مجدد دستگاه و خروج از حالت Safe mode خواهد بود. پس از انجام اقدامات بالا هم‌اكنون بهترين زمان است تا داده‌هاي مهم موجود در دستگاه خود را پشتیبان گیری كرده و يك ضدويروس اندرويدي براي محافظت در برابر ويروس‌هاي احتمالي روي دستگاه خود نصب کنید.

دسته :
برچسب ها :

تاریخ انتشار : ۰۶ آبان ۱۳۹۸