خاموش کردن کامپیوتر از طریق run

نویسنده:

خاموش کردن کامپیوتر از طریق run

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که آیا می توان محدودیت زمانی استفاده از کامپیوتر داشت و در یک زمان مشخص آن را خاموش کرد . به زبان ساده تر آیا می توان زمان خاموش کردن سیستم را بدون استفاده از دکمه shut down انجام داد ؟

در جواب به این سوال باید گفت که جواب مثبت است و می توان با استفاده از دستور run اینکار را انجام داد . به این صورت که با استفاده از دکمه ctrl +r پنجره run را باز می کنیم . توجه کنید اگر کلید ترکیبی run+r عمل نکرد ما می توانیم از طریق دکمه search و باز کردن پنجره جستجو و تایپ عبارت run پنجره خوانده شده را فراخوانی کرد .

در کادر run عبارت زیر را وارد کنید توجه داشته باشید که بین shutdown و -s یک فاصله و بین -s و -t هم یک فاصله است و اگر این فاصله را ایجاد نکنید دستور کار نمی کند . عبارتی که در پنجره run باید که وارد کنید عبارت است از :
shutdown -s -t 1200

این دستور .
حال به توضیحات لازم این دستور خواهیم پرداخت .
در تکه دستور بالا عدد ۱۲۰۰ وارد شده است که واحد این عدد در اینجا به ثانیه است یعنی اینکه ۱۲۰۰ ثانیه که اگر بخواهیم آن را به دقیقه تبدیل کنیم ۱۲۰۰ را بر ۶۰ تقسیم می کنیم که نتیجه ۲۰ خواهد بود . این بدان معناست که اگر دستور فوق را در پنجره run سیستم وارد کنید تایمر سیستم فعال خواهد شد و ۲۰ بعد سیستم خاموش خواهد شد .

البته این نکته هم قابل ذکر است که شما میتوانید عدد ۱۲۰۰ را تغییر دهید مثال من می خواهم که یک ساعت دیگر سیستم من خاموش شود بدون اینکه دکمه shutdown را فشار دهم برای اینکار یک حساب سر انگشتی می کنم بدین صورت که هر یک ساعت ۶۰ دقیقه است و هر دقیقه ۶۰ ثانیه است .
پس برای برست آوردن عدد مورد نظر ۶۰ را ضربدر ۶۰ می کنم . که نتیجه ۳۶۰۰ ثانیه است . پس من در تکه دستور بالا بجای ۱۲۰۰ عدد ۳۶۰۰ را وارد می کنم . بعد از وارد کردن این عبارت یک هشدار با این مضمون بمن داده می شود که تا ۱ ساعت دیگر سیستم خاموش خواهد شد .

 

دسته :
برچسب ها :

تاریخ انتشار : ۰۶ آبان ۱۳۹۸