صفحات اینترنت چگونه به وجود آمدند و مخترع آن کیست ؟

نویسنده:

tim-berners-lee تیم برنز لی

در ۲۵ دسامبر سال ۱۹۹۰ بود که مردی بنام سر تیموتی جان (Sir Timothy John)که به طور خلاصه آن را بنام تیم برنرز لی “Tim” Berners-Lee می شناسند یک اختراع را به جهانیان معرفی کرد که اکنون آن اختراع را با نام وب یا بهتر بگویم آن را با نام صفحات وب web page می شناسیم .
آقای برنز لی در سال ۱۹۹۰ میلادی توانست با کمک شخصی بنام رابرت کی لیو یک دانشجو اولین ارتباط بین میزبان و کاربر پروتکل انتقال ابر متن را کشف کند و با عنوان فناوری وب آن را منتشر کرد .
او اولین وبسایت خود در ۶ آگوست سال ۱۹۹۵ در شرکتی بنام شرکت CERN ساخت .
شاید از خود سوال کنید که محتوا اولین وبسایتی که منتشر شد  چه بود . در واقع  این سایت به توضیح www می‌پرداخت و همچنین این که هر شخصی چگونه می‌تواند یک مرورگر وب داشته باشد و اینکه چگونه می‌تواند یک سرویس‌دهنده وب را تنظیم کند. البته اولین راهنمای وب در دنیا هم بود.
برنزلی ایده خود را به‌صورت رایگان بدون هیچ انحصاری در دسترس همگان قرار داد. کنسرسیوم وب گسترده جهانی تصمیم گرفت که استانداردهایشان بدون انحصار حکومتی بوده و در نتیجه هر شخصی به آسانی می‌تواند با آن سازگار شود.

حال آقای برنزلی مدیر کنسرسیوم وب جهان‌گستر یعنی (WWW) است. همچنین او مدیر بنیاد وب جهان‌گستر می‌باشد که در سال ۲۰۰۹ برای سرمایه گذاری و تلاش برای هماهنگی بیشتر برای استفاده از مزایای بالقوه وب برای بشر راه‌اندازی شده است .

در سال ۲۰۰۷ نام تیم برنرزلی همراه با آلبرت هافمن در رتبه اول در لیست صد نفره بزرگترین نوابغ زنده تلگراف آورده شد.

برنزلی نویسنده کتاب بافت شبکه Weaving the Web است و در آن گذشته، حال و آینده اینترنت و شبکه جهانی را بررسی و نظرات خود را اعلام کرده است.

شما می توانید در تصویر زیر اولین کامپیوتری که صفحات وب روی آن توسط آقای tim berners lee اختراع و منتشر شد را ببینید .

این اختراع مربوط حدودا ۳۰ سال پیش می باشد . با خدمای که به جهانیان ارائه هم اکنون خیلی از کارها و روندهای اداری را نه تنها خود بلکه برای کل دنیا سهل و آسان کرده . فروشگاهای اینترنی ، شبکه های اجتماعی ، حتی مرورگرهای جستجو گری که هم اکنون از طریق صفحات وب به در آمد میلیاردی رسیدند ، همه و همه مدیون این شخص هستند . از این رو این شخص را پدر وب می دانند .
۲۷ سال پیش آقای Berners Lee اولین وب سایت جهان را توسط این کامپیوتر ساخت!

دسته :
برچسب ها :

تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۳۹۸