آموزش مقدماتی وردپرس-گام اول

نویسنده:

تاریخ انتشار :20/04/25


گام اول :

ما در این مقاله می خواهیم به کاربرد وردپرس و نحوه استفاده از آن بپردازیم .

درپایان این آموزشات ما از کاربر انتظار داریم که بعد از خواندن این مقاله به مفهوم کلی و کاربرد وردپرس در سایتهای اینترنتی آشنایی پیدا کند و درک درستی از مفهوم وردپرس هر چند مختصر در رابطه با نرم افزار آنلاین وردپرس پیدا کند .

آیکن تصویر وردپرس
شکل ۱ – آیکن وردپرس

تعریف کلی و اجمالی از وردپرس :

وردپرس که معادل انگلیسی آن WordPress  می باشد یک نرم افزار متن باز یا open source  است  و کاربر یا طراح می تواند از این نرم افزار برای ایجاد هر گونه وبسایتی با هر نوع موضوعی که بعنوان سایت شخصی یا  بعنوان سفارش از مشتری می گیرد از آن استفاده کند .

در واقع وردپرس (wordpress)  یک نوع وبلاگ است که طراح و برنامه نویس از طریق کدنویسی می تواند آن را به یک سایت رسمی و کاربر پسند تبدیل کند .

نسخه اصلی WordPress به زبان انگلیسی نوشته شده است . که به همت طراحان و توسعه دهندگان وب ایرانی, نرم افزار نسخه  فارسی وردپرس نیز در دسترس طراحان وب است و کاربران پارسی (فارسی) زبان میتوانند از آن نیز استفاده کنند .

شما با وردپرس می توانید هر گونه با هر نوع سایتی را خلق کنید . کار کردن با آن بسیار ساده است . در حین سادگی آن از ویژگی های قوی و قدرتمندی برخوردار است  که اگر کاربر بتواند بعنوان یک برنامه نویس طراح در وردپرس به آن ویژگی ها دسترسی داشته باشد , می تواند سایت خود را به یک سایت قدرتمند و کاربر پسند تبدیل کند .

سایتهای نیز وجود دارند که وردپرس را در یک قالب مخصوص طراحی کرده اند و در اختیار کاربران قرار داده اند .

به این ترتیب کاربری که حتی یک تکه کد از زبان های برنامه نویسی را درک نکرده باشد می تواند با این نرم افزار از طریق قالب های آماده یک وبسایت رسمی طراحی کند .

دریافت این نرم افزار رایگان بوده و نصب آن نیز بسیار آسان است شما می توانیدبه سایت اصلی وردپرس برای دانلود نسخه ی اصلی (زبان انگلیسی )به آدرس

www.wordpress.org

اقدام کنید . و اگر تمایل به نصب وردپرس نسخه ی فارسی آن را دارید می توانید به سایت

WordPressfa.com

اقدام کنید .

ما هر دو نوع نسخه دانلودی را در اینحا قرار دادیم :

دانلود آخرین ورژن وردپرس نسخه فارسی – نسخه ۵٫۴

دانلود آخرین ورژن وردپرس نسخه  انگلیسی –version 5.4

شما می توانید در  کمتر از ۵ دقیقه وردپرس خود را نصب کنید و از امکانات آن استفاده کنید .

شکل ۲ – وردپرس

طبق آمار ۳۵ درصد از وبسایت ها از وردپرس استفاده می کنند . منظور از ۳۵ درصد بیش از ۶۰ میلیون نفر طراح یا صاحبان سایت در سراسر جهان است که از نرم افزار آنلاین وردپرس برای سایت خود استفاده می کننند .

وبلاگ ها هم از این قاعده مستثنی نیستند .و در تیر رس نرم افزار های وردپرس قرار گرفته اند .

در واقع  این موضوع را می توان اینطور تفسیر کرد که کاربر می تواند یک وبلاگ  سرگرمی  تا بزرگترین سایتهای خبری آنلاین همه و همه می توانند از وردپرس طراحی شوند .

پلاگین  (pluggin)   یا افزونه :

پلاگین یا افزونه وردپرس
شکل ۳ – پلاگین یا افزونه وردپرس

وردپرس داری یک نوع قابلیتی است که از طریق آن می توان یکسری امکانات به سایت اضافه کرد . کاربران سایت که از وردپرس استفاده می کنند  آن را بانام  پلاگین (pluggin) و  در بین کاربران ایرانی و فارسی (پارسی) زبان آن را با نام افزونه وردپرس نیز می شناسند . پلاگین ها توسط مشارکت کنندگان و علاقه مندان داوطلب طراحی شده اند که دوست دارند چالش ها و حل مسئله را بر عهده بگیرند.  والبته در این بین بعضی از پلاگین نویس ها هزینه ای را بابت دریافت افزونه به شما دریافت می کنند . از طریق افزونه ها  اسکریپت های نرم افزاری فعال می شود  که از طریق آن  توابع و رویدادها را به وب سایت شما اضافه می کند.

تاکنون بیش از ۵۵ هزار افزونه برای استفاده کنندگان وردپرس در دسترس قرار گرفته است .از طریق این افزونه ها شما به راحتی می توانید قابلیت های همچون اضافه کردن یک فروشگاه آنلاین ،گالری ، لیست های پستی ، انجمن ها ، تجزیه و تحلیل و موارد دیگر را به سایت خود اضافه کنید .

کار کردن با آنها معمولاً ساده است و در قسمت مدیریت وردپرس بخش افزونه ها می توان آنها نصب (فعال) یا غیر فعال کرد.

اگر در رابطه با افزونه ای خاص مشکلی دارید ، می توانید نویسنده افزونه یا منبع افزونه تماس بگیرید ، یا اینکه برای رفع مشکل اینترنت را جستجو کنید ، و اگر راه حلی پیدا نکرده اید ، برای راهنمایی بیشتر به انجمن های وردپرس مراجعه کنید.

شما اگر بصورت پیش فرض وردپرس را نصب کنید . دو عدد افزونه با نام های سلام عزیزم و ضد هرزنامه در قسمت مدیریت بخش افزونه قرار داده شده است که کاربر با فعال کردن آنها می تواند از مزایا و مزیت های آن استفاده کند .

بررسی عملکرد های مختلف وردپرس و آموزش بخشهای مهم آن  :

شکل ۴ – وارد شدن به بخش مدیریت وردپرس

مطابق تصویر شکل ۴ پس از نصب وردپرس در قسمت  نوار آدرس پس از اینکه عنوان سایت خود را نوشتید یک اسلش /   و سپس  عبارت  Wp-admin  را وارد می کنیم . بعد از نوشتن آدرس سایت و اضافه کردن عبارات wp-admin/ به انتهایی ادرس  اینتر (Enter) را را بر روی صفحه کلید موجود است را می زنیم . سپس صفحه ای برای شما باز خواهد شد که از شما برای دسترسی به پنل مدیریت نام کاربری و رمز عبور را می خواهد . آن را وارد کنید تا به پنل مدیریت  هدایت شوید .

لاگین شدن به صفحه مدیریت وردپرس
شکل ۵ – لاگین شدن به صفحه مدیریت

پس از وارد شدن به پنل مدیریت اولین صفحه ای که مشاهده خواهید کرد صفحه ایست بنام  داشبورد (پیشخوان) .که شما می توانید در اینجا به سازماندهی و شخصی سازی سایت خود بپردازید . در واقع شما در این صفحه  مجموعه ای از اطلاعات و داده های را می بینید که مربوط به فعالیت ها و اقداماتی است که  در سایت وردپرس خودتان  انجام دادید و شما می توانید از طریق این صفحه آنها را مشاهده کنید  .

صفحه پیشخوان وردپرس
شکل ۶ – صفحه پیشخوان وردپرس

پیشنهاد ما این است که قبل از تغییرات به سایت خود نگاهی بیندازید برای اینکار روی دکمه بالا سمت راست که دارای یک آیکن خانه است کلیک کنید  مطابق عکس زیر :

آیکن مربوط به بازدید و نمایش صفحه
شکل ۷ – آیکن مربوط به بازدید و نمایش صفحه

در سمت چپ صفحه ، منو اصلی پنل مدیریت یا بعبارتی  فهرست  لیست شده برای کاربری که به این قسمت دسترسی پیدا کرده است نمایش داده شده است که اگر روی هر کدام کلیک کنیم زیر منو های آنها باز خواهد شد . در ادامه  به ترتیب جزییات هر کدام را شرح خواهیم داد   . در تصویر زیر ما این قسمت را رنگی نشان دادیم :

منو اصلی وردپرس
شکل ۸ -منو اصلی وردپرس

زبانه کاربران :

در ابتدا می خواهم به سراغ آموزش  منو کاربران بروم از این رو  روی زبانه کاربران کلیک می کنم مطابق تصویر زیر .

منو کاربران در بخش مدیریت وردپرس
شکل ۹ – منو کاربران در بخش مدیریت وردپرس

در تصویر فوق (شکل ۹) همانطور که می بینید زیر منو  بخش کاربری زمانی که ماوس روی آن است برای من نمایش داده می شود . این زیر منوها به صورت پیش فرض شامل همه کاربران , افزودن , شناسنامه شما است .

بعد از کلیک بر روی گزینه کاربران صفحه ای مانند صفحه قسمت شماره ۲ نمایش داده می شود :

منو کاربران در بخش مدیریت وردپرس
شکل ۱۰ – منو کاربران در بخش مدیریت وردپرس

در این صفحه در بخشی  که من آن را با شماره ۲ عددگذاری کردم شامل  لیستی از تمام کاربران عضو در سایت را نشان می دهد .

 از اینجا می توانیم حساب های کاربران و نویسندگان موجود را اضافه یا تغییر دهیم. و نوع عضویت کاربران را بصورت دستی انجام دهیم .

در شکل ۵ – منو کاربران تصویر ماوس را بر روی گزینه ای خواهیم برد که عبارت افزودن نوشته  و روی آن کلیک می کنیم .

قسمت مدیریت کاربران در وردپرس
شکل ۱۱ – قسمت مدیریت کاربران در وردپرس

سعی کنید  اطلاعات  را تکمیل کنید  و هنگام انجام کار بر روی Update Profile  یا بروزرسانی پروفایل کلیک کنید.

اگر به تصویر نگاهی بیندازید  در بالای صفحه گزینه هایی برای شما قرار داده شده است که شما می توانید با استفاده از این گزینه ها تم یا تغییر ظاهر پنل کاربری که هم اکنون داخل آن هستید انجام دهید . من آن را در تصویر با شماره ۱ عدد گذاری کردم .

نوشته ها :

بخش نوشته ها  در وردپرس
شکل ۱۲ – بخش نوشته ها در وردپرس

برای نوشتن و مدیریت پست های خود می توانید از زبانه ها روی نوشته ها کلیک کنید. شماره ۱ از شکل ۱۲ را ببینید .

رای ایجاد و نوشتن اولین پست در صفحه تصویر فوق که من آن را با شماره ۲ عددگذاری کردم روی افزودن کلیک می کنیم (تصویر فوق قسمت شماره ۳ )

افزودن نوشته ها  در وردپرس
شکل ۱۳ – افزودن نوشته ها در وردپرس

در شکل ۱۳ جایی که عبارت افزودن عنوان ذکر شده است را با  عنوان مقاله یا پستمون مقداری دهی می کنیم .(عدد شماره ۱شکل ۱۳).

سپس متنی را در بخش “شروع نوشتن یا تایپ / برای انتخاب بلوک” بنویسید . (عدد شماره ۲ شکل ۱۳)

شما در اینجا متنی مورد نظر خود را تایپ می کنید  می توانید هر چیزی را که می خواهید بنویسید.

پس از  اینکه نوشته خود را به پایان رساندید شما می توانید  ، روی دکمه  (انتشار)Publish  در سمت راست بالای صفحه کلیک کنید تا پست یا مطلب شما انتشار یابد .

در نسخه های قدیمی فقط یکبار برای انتشار مطلب شما این دکمه را می زدید . اما در نسخه جدید وردپرس شما می بایست برای بار دوم  برای تأیید انتشار  روی دکمه کلیک کنید .

حال دوباره روی زیر منو همه  نوشته ها که در تصویر فوق با عدد ۳ شماره گذاری شده است کلیک کنید . حال می توانید نوشته یا مطلب خود را مشاهده کنید .

نظرات

تنظیمات دردگاه هها  در وردپرس
شکل ۱۳ – تنظیمات دردگاه هها در وردپرس

 نظرات  جزیی از  سرگرمی وردپرس  محسوب می شود و این امکان را به کاربر می دهد که از این طریق نظر خود را در رابطه با پست یا مطلب مورد نظر ذکر کند . اینکار یک نوع پویا نمایی بین کاربران و ممدیران سایت است .

نظرات در مورد پست ها به اشکال مختلفی ارائه می شود ، از تکه های پشتی (کار خوب! مثل پست!) گرفته تا مکالمات گسترده و اظهار نظر در مورد پست ها.

 یا شاید هم  به دنبال اظهارنظرهایی هستید که با استفاده از آن اطلاعاتی که  کاربران ارسال کرده اند  پست خود را ویرایش یا تکمیل کنید

از طرفی  پاسخ به نظرات و تعدیل آنها نیز می تواند زمانبر باشد .  اگر برای سایت شما بسیار مهم هستند ، آنها را در سایت انتشار دهید یا خیر .

حتی خودتان نیز می توانید  مورد پستی که ایجاد کرده اید  و منتشر کرده اید ، اظهار نظر کنید.

 زمان لازم را برای خواندن مقاله درباره نظرات و گزینه های بحث وردپرس  قرار دهید تا  به شما در تنظیم ویرایش پست یا مطلبتان کمک کند .

البته در این بین می بایست حوس خود را از هرزنامه بر نداشت . متأسفانه ، ما در جهانی زندگی می کنیم که اسپم یک واقعیت زندگی است. توصیه می شود که با مقاله مفید ، مقدمه ای برای پرداختن به آگهی هرزنامه ، مبارزه با اسپم ها را شروع کنید و اطلاعات خود را در مورد هرزنامه ها  تکمیل کنید  .

شما می توانید در بخش  افزونه ها  افزونه Akismet WordPress را فعال کنید  که به صورت پیش فرض در همه  سایت های WordPress در دسترس است تا از ساییتان  در برابر هرزنامه محافظت کنید.

دسته بندی ها

  تنظیمات دسته بندی  در وردپرس
شکل ۱۴ – تنظیمات دسته بندی در وردپرس

دسته بندی ها برای کنار هم قرار دادن موضوعات مرتبط بکار می رود . در هنگام نصب وردپرس به صورت پیش فرض یک دسته بندی وجود دارد و شما می توانید در قسمت شماره ۲ در عکس به دسته بندی ها دسترسی پیدا کنید و دسته بندی جدیدی برای خود تعریف کنید .

اما  مرتب کردن دسته بندی ها در وردپرس به دو روش انجام می پذیرد :

  1. شماره شناسه
  2. الفبایی : این قسمت نیازمند توضیحات اضافه ای است که در زیر آورده شده است

وقتی که شما یک دسته بندی را ایجاد می کنید به صورت خودکار یک شناسه یا به عبارت عامیانه یک آی دی به آن اختصاص پیدا می کند .  تغییرات در این نوع مرتب سازی کمی دشوار به نظر می رسد . بنابراین اگر می خواهید ترتیب را در این نوع دسته ها رعایت کنید و بر اساس حروف الفبا باشد . آنها را به ترتیبی که می خواهید مشاهده کنید در صفحه نمایش دهید وارد کنید .

شما در قسمت نوشته ها  در سمت چپ  صفحه ویرایش پست می توانید به دسته بندی ها دسترسی داشته باشید و مشخص کنید که نوشته شما جز کدام دسته باشد .

تا اینجا شما یاد گرفتید که چگونه می توانید یک پست بنویسید ، یک دسته ایجاد کنید و چگونه می توانید اطلاعات سایت خود را بر اساس طبقه بندی و بایگانی مشاهده کنید.

اگر شما با CSS ، HTML و حتی  زبان برنامه نویسی PHP  و MySQL آشنا باشید  ، می توانید  قالب مورد نظر خود را سفارشی سازی طوری که مدنظر خودتان است  کنید .

پایان گام اول 

دانلود آخرین ورژن وردپرس نسخه فارسی – نسخه ۵٫۴

دانلود آخرین ورژن وردپرس نسخه  انگلیسی –version 5.4

دسته :
برچسب ها : , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *